Конкурс “Една човеколюбива история от класната стая”
Децата, особено малките деца, имат естествена склонност да се грижат за живите същества около себе си. Тя обаче лесно може да бъде притъпена при пренебрежение от възрастните или дори противоположен пример от тях. Децата от разказа имат късмета да попаднат на възрастен, който да подкрепи този техен интерес – да го насърчи и да го “облече” в конкретно действие. Както се казва в известен цитат “Да научим децата да не стъпват върху гъсеница, е също толкова важно за гъсеницата, колкото и за децата.” Важен аспект тук е и точно тази действеност – реалният резултат от теорията “хубаво е да се грижим за животните” и от положените усилия.
автор на историята: Ани Аврамова-Шейнова, учител
място: ОУ “Христо Максимов”, гр. Самоков
възраст на децата-участници: 7 г. (1-ви клас)
изображение – от автора

Един ден първокласниците от ОУ „Христо Максимов“ решиха да направят нещо много специално за зимата, специално за птичките, които остават и зимуват в града ни.
Идеята за хранилките се роди по време на занимание от програмата занимания по интереси, когато им разказах за трудностите, които птиците изпитват през студените месеци и особено сега, когато зимата е истинска и наваля много сняг. Отдавна не бяхме имали такава зима в Самоков. Децата бяха развълнувани от моята история и решиха, че искат да помогнат, та нали и клубът ни е „Екоприключенци“.
С моя помощ те изработиха хранилки от рециклирани материали като пластмасови бутилки и картонени кутии. Всеки ученик донесе нещо от вкъщи и, с много въображение и творчество, създадохме красиви и цветни хранилки.
За да приготвим храна за птиците във форма на сладки, използвахме семена, ядки и сушени плодове. Някои от тях смесихме с малко желатин, а други със свинска мас и ги оформихме в различни форми с помощта на формички за сладки. Не забравихме да сложим и пластмасова сламка, за да може да се оформи дупчица, която по-късно ще ни трябва. След това оставихме сладките да се втвърдят.
Когато хранилките и сладките бяха готови, децата ги закачиха на дърветата в училищния двор и в близкия парк. Някои от сладките поставихме вътре в хранилките, а други с помощта на канап закачихме по клоните на дръвчетата. Децата си говореха за различните видове птици и се радваха на това, че могат да помогнат на малките пернати приятели.
Тази инициатива не само помага на птиците, но и обогатява децата с ценни уроци и преживявания. Децата научават повече за природата и за важността на грижата към околната среда. Те разбират как техните действия могат да имат положително въздействие върху животните и природата. Изработването на хранилки и приготвянето на храна за птиците развива творческите и практически умения на децата. Те се учат да работят с различни материали и да създават нещо полезно със собствените си ръце. Работейки заедно, децата се учат на екипна работа и сътрудничество. Те споделят идеи, помагат си взаимно и се радват на постигнатите резултати като група. Виждайки как птиците се хранят от техните хранилки, децата изпитват удовлетворение и радост от своя труд. Това ги мотивира да продължат да се грижат за природата и в бъдеще.