Как децата се учат на емпатия и милосърдие чрез ученически проекти

Конкурс “Една човеколюбива история от класната стая”

Емпатията и милосърдието са по-скоро вродени у човешкото същество и само чакат подходяща среда, за да се проявят. За жалост в днешната култура тази среда по-скоро липсва и всяка инициатива, която дава възможност на децата, дори вече пораснали, да се докоснат до тези позагубени свои качества, е чудесна. Човеколюбието в образованието естествено се свързва с помагане на други хора, особено тези, считани за “по-слаби”. Заедно с това то би трябвало да е обърнато и към самите деца, както и към самите учители – какви са техните потребности, как да им се даде възможност да се опознаят и изявяват в света по начин, който да им носи удовлетворение. Проектите, стига да произлизат от интересите на самите деца, са добър начин за постигане на тази цел.
коментар Нели Керемидчиева, член на журито на конкурса

В клуба по гражданско образование, който водя, вярвам, че най-добрият начин да научим децата на емпатия и милосърдие е да ги включваме в реални проекти, които помагат на другите. Чрез тях учениците не само развиват своите социални умения, но и се научават да разбират и да се грижат за хората около тях.

Един от най-вдъхновяващите проекти „Аз, ти, ние“, които реализирахме с ученици от гимназията, беше насочен към хора с увреждания. Идеята за този проект дойде от самите ученици, които искаха да направят нещо специално за тези хора.
Първата стъпка бе да се свържем с местна организация, която работи с хора с увреждания. След като обсъдихме техните нужди, решихме да организираме няколко дейности, които да им помогнат да се почувстват по-добре и по-щастливи.

Организирахме безплатна фотосесия ”Оne happy day” на деца и младежи с физически увреждания с професионален фотограф. Тези снимки не само им доставиха радост, направиха ги изключително щастливи, но и им помогнаха да повишат самочувствието си. Дванадесетте участници получиха най-красивата своя снимка в рамка, която е и техният спомен от участието им в инициативата.
След това закупихме настолни игри и организирахме „Фестивал на настолните игри”, за да поиграем заедно. Това беше чудесна възможност за тях да се опознаят по-добре и да се забавляват. И едните, и другите бяха щастливи в компанията си.

Изненадахме ги с още нещо, което не очакваха – посещение на коледната елха, където хората с увреждания имаха възможност да я украсят заедно с футболистите на ПФК „Лудогорец“ и да се снимат. Това беше незабравимо преживяване за всички тях.

Чрез този проект учениците не само научиха много за хората с увреждания, но и разбраха колко е важно да помагаме на другите. Дадоха си сметка как техните малки действия могат да направят изключително щастлив някого. Прекрасно и незаменимо е чувството, когато в края на снимачния съботен ден хем си изтощен, хем си изпълнен с еуфория от емоцията, която виждаш у тези нови приятели. Виждайки превъзбудата им от това, че в този момент са най-специалните хора на света, те кара да прикриеш и избършеш деликатно бликналите сълзи по твоето лице. А благодарността им? Толкова истинска, толкова пъти изказана, те кара да се чувстваш добър човек, истински човек – удовлетворен и щастлив.

Бюрокрацията не ни уплаши – всички онези писма, които трябваше да подготвим и изпратим за разрешение да проведем фестивала в Центъра, декларациите за родителите за фотосесията … В крайна сметка всички усмивки, шеги и закачки, полезност и нови приятелства си заслужаваха. И до днес се чуваме по телефон с някои от потребителите на Центъра и си пишем по месинджър. Колко е хубаво да те попитат кога пак ще дойдеш в Центъра да се видим?!

Този проект беше само един пример за това как можем да научим децата на емпатия и милосърдие чрез реални проекти. Вярвам, че децата и младежите имат нужда да правят и споделят добри дела, така се изгражда в тях отговорност към другите и ги насърчаваме да срещнат в ранна възраст удовлетворението и щастието от стореното добро!


Имате история, която бихте споделили с нас и сте пропуснали конкурса?

Фестивал Възможното образование ще публикува по една история на месец от получените за периода. Последвайте линка, за да ни я изпратите.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top