Не съм поет, нито художник, а учител

Конкурс “Една човеколюбива история от класната стая”

Познавам немалко учители, които са избрали педагогическото поприще още като деца. Аз самата съм от тях – написах първия си “учебник”, когато бях първи клас – нещо като илюстрована граматика, татко закрепи листата с конец, за да стане като истинска книжка 🙂 Също като Мария, и аз смятам, че педагогическият труд е най-благодарният на света. Този постоянен процес на даване и получаване на обич, уважение и грижа е същината на човеколюбивото образование, и наистина прави учителската професиа “светла и лека”, както казва Мария.
коментар Светлана Нанчева, член на журито на конкурса

Обичам да ми задават въпроса: “Какво работите?”

Винаги отговарям с една дума: “Учител”.

Няма да наруша традицията, като споделя, че още като дете играех със сестра си на училище, в което аз бях учителката. От дете мечтаех да нося светлина и знания на моята разсеяна ученичка с две непослушно стърчащи плитки, която имаше единственото желание – “урокът” да свърши по-бързо. Затова реших да  “изобретявам”  уроците. Започнахме не да пишем, а да рисуваме буквите и цифрите, събирахме и изваждахме като  „пазарувахме“  в моето магазинче, или търсихме закопани в градината „съкровища“, стихове и песни учихме чрез игра на „радио“, или „телевизор“. Планини “изкачвахме” покатервайки се върху шкафове, пещери “изследвахме”, навирайки се под леглото, “образователни филми“ гледахме  в тъмна стая с фенерче в ръка.  Не бих могла да изброя всички онези “методи и похвати”, които роди детското ми въображение, но уроците станаха интересни за моята ученичка. 

И до днес предизвиквам любопитството на децата, за да изградя в ума им кулата, наречена „мотивация за учене“. „Това е сложна задача, изискваща постоянни нечовешки усилия, преливащи в непосилен труд…“ – ако чуете тези думи, не им вярвайте. Всеки ден е нов и различен, а това прави професията на учителя светла и лека. Избралият да върви по този път трябва непрекъснато да разрешава “големи“ конфликти, да отговаря на хиляди “глупави” въпроси, да “изобретява” уроци, които да превръща в преживяване. Това е “бремето” на щастливия учител! Ах, как се надявам моите ученици да ме виждат като такъв учител…

А как виждам децата аз? Радвам се от малките постижения, които забелязвам във всеки от тях всеки ден. Радвам се, че съм част от тези успехи. Радвам се на доверието и обичта, които получавам всеки ден в изобилие. Радвам се на това, че учителският ми труд не е неблагодарен. Нима е възможно да е неблагодарен трудът, който те кара да се чувстваш като вълшебник и да твориш чудеса, да правиш живота на децата около теб по-светъл, по-наситен с цветове, по-щастлив, да споделяш това щастие, да даваш добро и да получаваш добро, да учиш децата и де се учиш от тях. 

Не съм поет, за да опиша моите мисли и преживявания с красиви, докосващи думи, нито художник, който има всички цветове, с които да запълни думите, а учител, който продължава да „изобретява“ уроци и се опитва  да докосне  и оцвети света на едно дете. 

“Доброто, което познавам:

Аз познавам вкуса на тортата; 

Аз познавам да не прекалявам; 

Аз познавам да ценя;

Аз познавам да уважавам; 

Аз познавам да съм искрена; 

Аз познавам да помагам; 

Аз познавам да обичам; 

Аз познавам сърцето си; 

Аз познавам да помоля за прошка;

Аз познавам да прощавам;

Аз познавам да правя добро;

Аз познавам да вярвам в доброто; 

Аз познавам да се уча;

Аз познавам човека, който ме учи на това всеки ден!”

Думи на едно прекрасно дете. Написа ги моя ученичка, когато бе четвърти клас. Прочетох написаното  пред класа и от очите ми потекоха сълзи.  Децата не разбираха защо плача, затова просто дойдоха при мен и ме прегърнаха.


Имате история, която бихте споделили с нас и сте пропуснали конкурса?

Фестивал Възможното образование ще публикува по една история на месец от получените за периода. Последвайте линка, за да ни я изпратите.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top